Ismét (kormány)kritikus beszédet tartott David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete. Az amerikai diplomata vasárnap, a nagykövetség által a Nagyköveti Rezidencia kertjébe szervezetett Családi Pride Piknik eseményen külön köszöntötte a kormánymédia képviselőit, akik szerinte lehet, hogy a maguk történetéhez „gonosztevőt jöttek keresni”.
A „Családi Pride Piknik” az Egyesült Államok nagykövetségének szándékai szerint a Budapest Pride után az egyik legnagyobb LMBTQ-találkozó, és egyben a legnagyobb LMBTQ családi összejövetel Magyarország történetében. Lapunk tudósítója ott volt a rendezvényen.
Tartalom
A NATO család
Perzselő hőségben, politikusok, más nagykövetségek diplomatái, művészek, hírességek és az LMBTQI-közösség képviselői, valamint családjaik előtt mondta el beszédét a Nagyköveti Rezidencia kertjében David Pressman amerikai nagykövet, aki a két héttel ezelőtti, az Egyesült Államok függetlenségének 247. évfordulóján elmondott felszólalásához hasonlóan ezúttal is a család metaforáját használta a NATO-ra.
„A családok bonyolultak lehetnek és nem mindig értenek egyet – mégis mindig a család az első”
– hangsúlyozta David Pressman, majd rá is tért a magyar kormányt érintő bírálatára.
Kortárs szuperhősök
Most, amikor Magyarországon
- a vezetők új törvényeket hoznak a „gyermekek védelmére”,
- amikor könyveket fóliáznak le,
- amikor könyvesboltokat könyvek bemutatásáért bírságolnak meg,
- amikor szivárványos padokat rongálnak meg
– sorolta kifogásait a vállaltan meleg diplomata – most van itt az ideje annak is, hogy az Egyesült Államok megünnepelje az LMBTQ embereket és családjaikat – vélekedett Pressman nagykövet.

„Minden szabadságról szóló történetnek megvannak a maga hősei – de a hősök sokfélék”
– fogalmazott David Pressman, aki szerint a hősök lehetnek hétköznapiak is. Példákat is mondott közönségének: magyar szerzők és illusztrátorok, akik arra tanítanak minket, hogy „meseország mindenkié”.
Aztán a könyvesbolt-tulajdonos, aki ezt a mesét elérhetővé teszi – mindenki számára – folytatta az amerikai diplomata.
„A magyar szülők és leendő szülők, akik családot építenek és védelmezik azt a politikai támadásokkal szemben. Azok a magyarok, akik közül sokan itt is vannak ma, és akik továbbra is eltántoríthatatlanul mutatják meg történeteiket, családjaikat és szeretetüket, hogy ezzel előmozdítsák minden magyar ember emberi jogait.”
Az egyetemek és a könyvek sem fegyverek, de veszélyesek
Ahogyan az egyetemek, úgy a könyvek sem fegyverek – utalt a Közép-európai Egyetem (CEU) kormányzati elüldözésére Pressman. Ugyanakkor hozzátette: de veszélyesek lehetnek, mert olyan történeteket mesélhetnek el, amelyeket másképp nem hallanánk.
„Eszmékkel ismertethetnek meg, bemutathatják az összetettséget, megmutathatják a gondolatok, a vélemények és a családok sokszínűségét, megmutathatják … sokukat.”
Könyvesboltokat felvásárló politikusok
Miközben politikai pártok azzal próbálnak meg ellenőrzést gyakorolni könyvek és egyetemek felett, hogy lojalistákat neveznek ki az akadémiai intézmények irányítására, könyvesboltokat vásárolnak fel, és könyveket fóliáztatnak le – folytatta Pressman –, ne feledjük, hogy a politikusoknak nem dolga a könyvek és eszmék ellenőrzése.
„És ahogy igaz ez a magyar hős, Széchenyi arisztokráciát elítélő könyvére, amelyet 1831-ben Magyarországon az utcákon elégettek, ugyanúgy igaz Papp Dóra vagy Alice Oseman családról szóló könyveire is, amelyek 2023-ban Magyarországon márpedig célkeresztben vannak a könyvesboltokban.”
Félelemkeltés
A nagykövet szerint túl gyakran látunk történeteket a politikai retorikában és a politika ellenőrzése alatt álló sajtóban, amelyek az ilyen jellegű félelemkeltésen alapulnak.
Pressman úgy látja, félelemkeltésen a szokatlantól, az ismeretlentől, a kívülállóktól, még az „ellenfelektől” is (A magyar kormányfő március elején Magyarország ellenfeleként azonosította az Egyesült Államokat. – a szerk.) – holott a diplomata szerint ezek a félelmek oly gyakran csak mesék.
Nincsenek egyedül!
Nincsenek egyedül – bíztatta közönségét David Pressman. Valódi reményt adott számomra – folytatta –, hogy a héten 49 ország magyarországi nagykövetsége és kulturális intézete egy félreérthetetlenül erős, közös nyilatkozatot írt alá a magyarországi LMBT-jogokról, amelyben határozottan felszólítanak azon törvények és politikai retorika megszüntetésére, amelyek hátrányosan érintik az LMBT közösséget Magyarországon.
Üzenet a „kormány által ellenőrzött médiának”
Ha már a történeteknél tartunk, azt hiszem, a sajtót képviselő barátaim szeretnék, ha rövidre fognám ezt a beszédet, hogy ők is megírhassák erről a saját történetüket – viccelődött a nagykövet.
„Köszöntöm most a sajtó képviselőit – mindannyiukat, beleértve a kormány által ellenőrzött média képviselőit is – életük talán legelső LMBT-rendezvényén. Köszöntöm Önöket. Örülök, hogy itt vannak.
Önök mind más és más történeteket fognak elmesélni erről a családi piknikről.
Ha van Önök közt olyan, aki a maga történetéhez gonosztevőt jött keresni, az remélem, hogy a fólián túl most valami sokkal hétköznapibb, szokványosabb és gyönyörűbb dolgot lát majd: családokat.
Magyar családokat és amerikai családokat – a mi emberi családunkat.
Családokat, amelyek megérdemlik az Önök tiszteletét, a méltóságot. Családokat, amelyekre mindannyian büszkék lehetünk. Családok, akik megérdemelnek egy ilyen örömteli alkalmat, itt és most.”
Kajakóma alatt Carson Coma
A pikniken a nagykövet beszédét követően, az állófogadás közben a Carson Coma szórakoztatta a party közönségét akusztikus fellépésével.
Videónk a beszédről
A teljes beszédet megtekinthetik a lenti felvételünkön:
A családi pikniken mini videóinterjút készítettünk David Pressman nagykövettel, valamint a rendezvényen megjelent hírességekkel: Lukács Mikivel, Simon Kornéllal, Csonka Andrással és Steiner Kristóffal. Hamarosan azt a videót is megtekinthetik. Addig is mindenképpen iratkozzanak fel YouTube-csatornánkra, hogy ne maradjanak le videóinkról!