A lélegeztetőgép- és vakcinabeszerzések szerződéseinek bizonyos részei lehetnének nyilvánosak – válaszolta a Gulyáságyú Média kérdésére Hidvéghi Balázs, a Fidesz európai parlamenti (EP) képviselője Strasbourgban.
Ismét külföldre kellett mennünk, hogy egy fideszes politikusnak kérdéseket tehessünk fel. Lapunk ki van tiltva a kormányinfókról is.
Az Unió állapota
Múlt hét szerdán tartotta Ursula von der Leyen a strasbourgi Európai Parlamentben évértékelő, ún. „State of the Union” beszédét.
Az Európai Bizottság elnöke a felszólalásában kiállt Oroszország ukrajnai agressziója ellen és Kína állami támogatási gyakorlata ellen is szót emelt. Bejelentette, hogy az Európai Bizottság szubvencióellenes vizsgálatot indít a Kínából érkező elektromos járművek kapcsán.
Von der Leyen a jelenleg 27 tagú EU-t 30 fölöttivé bővítené: „Ukrajna jövője az Unióban van, Moldova jövője az Unióban van” – hangoztatta. Bulgária és Románia számára pedig a schengeni övezeti tagságot ígérte meg.

A Fideszt mérsékelten érdekelte
Az év egyik legfontosabb európai parlamenti beszédén, valamint az azt követő vitán a szélsőjobboldali pártoknak tüntetőleg kevés EP-képviselője vett részt, és a szélsőbaloldali EP-képviselők fele is hiányzott. Ugyanakkor a bevett pártok szinte minden képviselője a helyszínen hallgatta végig az elnök beszédét.
Az európai széljobbhoz idomult a jelenleg európai frakció nélküli Fidesz is. Tizenkét EP-képviselőjükből csupán öten (Hidvéghi Balázs, Bocskor Andrea, Deli Andor, Kósa Ádám és Tóth Edina) vettek részt az EU-s politikai évad egyik legfontosabb eseményén.
A Gulyáságyú Média tudósítója a bizottsági elnök beszédét és az azt követő vitát a helyszínen követte, majd részt vett a sajtótájékoztatón, melyen Hidvéghi Balázs EP-képviselő fejtette ki az elhangzottakkal kapcsolatban a Fidesz álláspontját.
Ideológiai dzsihád
Hidvéghi képviselő mind az évértékelő beszéd vitájában, az ülésteremben, mind az azt követő beszélgetésen kifejtette, hogy szerinte az Európai Bizottság és annak elnöke, Ursula von der Leyen több ország ellen „ideológiai dzsihádot~ folytat. Ezért lapunk első kérdése arra irányult, hogy egy olyan helyzetben, amikor Magyarország éppen várja az uniós forrásokat az Európai Bizottságtól, segít-e az ilyen erős kifejezések használata.

Hidvéghi szerint a kialakult helyzetért nem a Fidesz a felelős, hanem a „brüsszeli elit’’, majd megjegyezte, hogy botrányos körülmények között döntött Ursula von der Leyen a vakcinabeszerzésekről.
A magyar kormánypárti EP-képviselő fő érve amellett, hogy változásra van szükség 2024-ben, az európai parlamenti választásokon, hogy 863 napja várjuk, hogy előkerüljenek azok az eltűnt SMS-ek von der Leyen telefonjáról, melyekben a vakcinabeszerzést intézte a bizottsági elnök, akinek megválasztását egyébként annak idején az Európai Tanács tagjaként Orbán Viktor miniszterelnök is támogatta.
Átláthatóságot követelő Fidesz
Hidvéghi Balázs szerint elfogadhatatlan, hogy átláthatóság, elszámoltathatóság nélkül születik döntés egy olyan sokmilliárdos kérdésben mint például a vakcinabeszerzés.
Éppen ezért később a lapunknak adott külön videóinterjúban rákérdeztünk Hidvéghinél arra, lát-e abban a fideszes EP-képviselő ellentmondást, hogy az Európai Unióban, az Európai Parlamentben a Fidesz átláthatóságot követl, míg odahaza, Magyarországon például a lélegeztetőgépek szerződései vonatkozásában küzd az ellen, hogy azt megismerhesse a nagyközönség.
„Minden publikus adatot meg lehet ismerni”
A fideszes képviselő úgy reagált e kérdésünkre, hogy tudomása szerint minden publikus adatot meg lehet ismerni.
Újabb kérdésünkre, hogy szerinte nyilvánosnak kellene lennie ezen és az ahhoz hasonló szerződéseknek, először csak azt hajtogatta, hogy Magyarország gyorsan lépett mind a vakcinabeszerzések, mind a lélegeztetőgépek beszerzésének ügyében.
Majd miután ragaszkodtunk hozzá, hogy eredeti kérdésünkre is reagáljon, a Fidesz európai parlamenti képviselője úgy felelt, hogy igen, szerinte a lélegeztetőgép- és vakcinabeszerzések szerződéseinek bizonyos részei lehetnek nyilvánosak lehetnek.
Bizinisz lélegeztetésből
Mint azt korábban a Népszava megírta, 20 hónap után, már 2021 novemberében megsemmisítette, ledarálta a gyanús, túlárazott malajziai lélegeztetőgép-beszerzés iratainak egy részét – köztük a gyanússá vált beszállító, a GR Technologies nevű cég átláthatóságát igazoló papírokat is – a Külgazdasági és Külügyminisztérium. Így a vonatkozó nyilatkozatok és értékelések már soha nem lesznek megismerhetőek.
A 300 milliárd forintból megvásárolt 17 ezer darab lélegeztetőgép nagy része azóta is raktárban van, kibontatlanul. Eddig nem sikerült egyetlen egyet sem eladni a felesleges lélegezőgépek közül.
A Transparency International Magyarország hosszú idő óta pereskedik a szerződések nyilvánossá tétele érdekében.