Hat napos látogatásra szerdán Magyarországra érkezett I. Bartholomaiosz (Bertalan) konstantinápolyi egyetemes pátriárka, aki félreérthetetlen üzenetet fogalmazott meg, minden bizonnyal Kirill moszkvai pátriárkára utalva. Tudósítónk jelenti Pannonhalmáról.
Tartalom
Konstantinápoly vs. Moszkva
A konstantinápolyi egyetemes pátriárkák Konstantinápoly érsekei, és primus inter pares (első az egyenlők között) a keleti ortodox egyházat alkotó több egyház vezetője között. Az ökumenikus (egyetemes) pátriárkákat világszerte a keleti ortodox keresztények szellemi vezetőjének tekintik.
A konstantinápolyi egyetemes pátriárka magyarországi látogatása olyan szempontból roppant pikáns, hogy a magyar kormány elkötelezettsége Vlagyimir Putyin és a Kreml politikája iránt közismert, csakúgy, mint Oroszország ukrajnai agressziójával kapcsolatos nézőpontja.
Pikantéria
A Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus ugyanakkor tulajdonképpen szakadásban van a Kirill moszkvai pátriárka által vezetett Moszkvai Patriarchátussal, nem utolsó sorban azért, mivel I. Bartholomaiosz és a Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus 2018 végén elismerte az Ukrán Ortodox Egyház függetlenségét.
Ilyen előzmények után igazán izgalmas vállalkozás volt a Pannonhalmi Bencés Főapátság és Hortobágyi Cirill bencés főapát részéről Bartholomaiosz pátriárka meghívása Magyarországa.
I. Bartholomaiosz pátriárka egyebek közt pénteken részt vett a Keresd a békét és járj utána! elnevezésű, a békéről szóló nemzetközi ökumenikus konferencián a Pannonhalmi Bencés Főapátságban.
A konferencia kezdetén mások (Hortobágyi főapát, Balog Zoltán volt miniszter-református püspök, Fabiny Tamás evangélikus püspök és Michael Wallace magyarországi apostoli nuncius, aki Ferenc pápa üdvözletét tolmácsolta) mellett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke is köszöntötte Őszentségét, I. Bartholomaioszt.

Egy szemlélődő kormánypárti politikus…
Érdekes módon a szerepek megfordultak, ugyanis Semjén Zsolt kényesen kerülte alig három perces köszöntőjében, hogy a magyar kormánynak az orosz-ukrán háború kapcsán mindenhol máshol állandóan hangoztatott álláspontját ezúttal, az ortodox főpap előtt is kifejtse.
A miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott, hogy nagy a kísértés egy politikus számára az orosz-ukrán háború idején, hogy politikai tartalmú beszédet mondjon. Semjén elmondta, hogy ezúttal azért van itt, hogy Magyarország kormánya nevében meghallgassa, hogy az egyházak mit tanítanak e kérdésben.
A kormányfő-helyettes megfogalmazásában az emberi jogok azért vannak, mert az ember Isten képmására teremtetett és kiegyezni a politika is tud, ám kiengesztelődni a lélek képes, és ebben nagy szerepe van szerinte az egyházaknak.

…és egy egyenes vallási vezető
Bartholomaiosz pátriárka a konferencia főelőadójaként tartott felszólalásában leszögezte, hogy elképzelhetetlen, hogy a vallások ahelyett, hogy a béketeremtés és a megbékélés erőiként mutatkoznának meg, a gyűlölet lángjait szítják, és áldásukat adják az erőszakra.Ezzel félreérthetetlenül utalt Kirill moszkvai pátriárkára, aki a kezdetektől támogatja Oroszország ukrajnai háborúját.
Ezek szerinte egyáltalán nem a hithez kapcsolódó jelenségek, ahogyan azt a vallás szkeptikusai állítják. Magyarán az ortodox egyház feje szerint a vallásosság és az erőszak támogatása kizárják egymást.
Konstantinápolyi egyetemes pátriárka szerint Napjainkban a vallás szerepének átértékelődését éljük.
„A vallás ismét előtérbe került, és fontos tényezőként jelenik meg, amely befolyásolja az aktuális ügyeket, mind helyi, mind globális szinten. Kapcsolódik az egyének, népek és kultúrák identitásához, befolyásolja a társadalmi és politikai életet, hívei számára a szolidaritás, de a megosztottság és az erőszakos konfrontációk forrásaként is működik.”

I. Bartholomaiosz úgy véli, hogy napjainkban a vallásokat azért is bírálják, mert ahelyett, hogy béketeremtő szerepet vállalnának, Isten nevében a fanatizmust és az erőszakot szítják.
Ezért az Istenbe vetett valódi hit a fundamentalizmus és a vallási fanatizmus legszigorúbb bírája.
Kétségtelen, hogy a vallások jelentős béketeremtő potenciált rejtenek magukban, és döntően hozzájárulhatnak a béke ügyéhez.
Nemcsak a belső békére, hanem a társadalmi erőszak meghaladására, a társadalmi béke és igazságosság megteremtéséért, az emberi méltóság tiszteletéért és a teremtés védelméért folytatott küzdelemre is vannak motivációk és késztetések – jelentette ki a főpap.
„Támogatunk minden őszinte kezdeményezést a béke és a rendezés érdekében, és folyamatosan küzdünk az egyházak és vallások hozzájárulásának erősítéséért a világbékéhez és az igazságossághoz”
További program
– emelte ki beszédében I. Bartholomaiosz, aki pénteken este ökumenikus vesperáson vesz részt a Pannonhalmi Főapátság Szent Márton-bazilikájában, majd szombaton ellátogat a bakonybéli bencés Szent Mauríciusz Monostorba is, Szent Gellért Bakonybélbe érkezésének 1000., a bencés monostor újraalapításának 25. évfordulója alkalmából.