Mivel Novák Katalinnak címzett korábbi kérdéseinket eddig egyetlen alkalommal sem válaszolta meg a Sándor-palota apparátusa, ezért úgy döntöttünk, személyesen, a köztársasági elnök egyik rendezvényén igyekszünk neki feltenni kérdéseinket. Ez bevett demokráciákban úgy történik, hogy az újságíró elzarándokol a politikus rendezvényének helyszínére, kérdez, a közszolga jól vagy rosszul, elmaszatolva vagy egyenesen, de válaszol, majd mindenki megy a dolgára.
A Gulyáságyú Média forgatócsoportja a minap csak az első lépcsőig („az újságíró elzarándokol a politikus rendezvényének helyszínére”) tudott eljutni, Novák Katalin stábja biztonsági emberekkel vezettette ki munkatársainkat a köztársasági elnök fehérvárcsurgói rendezvényéről. Kameránk rögzítette az esetet.
Tartalom
Kihelyezett Katalin-palota
Lapunk arról értesült, hogy Novák Katalin köztársasági elnök október 12-én a késő délutáni órákban a fehérvárcsurgói kastélyban tart fórumot, ezért stábunk aznap ellátogatott a kétezer lelkes Fejér (vár)megyei községbe.
Novák Katalin a „kihelyezett Sándor-palota” programjának keretében látogat meg egy-egy (vár)megyét, az októberben két és fél napra felkeresett Fejér (vár)megye a hatodik volt a látogatások sorában.
Kés a vajban
Sem a fehérvárcsurgói kastélykertbe, sem magába a szállodaként működő, egyébként biztonságiakkal „csordultig” tele lévő kastélyba nem okozott gondot a bejutás, forgatócsoportunkat senki nem állította meg, és munkatársaink sehol sem találkoztak olyan figyelmeztetéssel, hogy zártkörű, nem sajtónyilvános rendezvényről volna szó.
Újságíró mivoltunkat azzal is jeleztük, hogy operatőr kollégánk kezében volt az összeszerelt felszerelése, míg Gulyás Balázs szerkesztő-ripoter kollégánk nyakában lógva viselte újságíró-igazolványát.
Érkezéskor a recepcióst kérdeztük meg arról, hogy pontosan melyik teremben lesz a köztársasági elnök rendezvénye, a kastély ügyfélfogadó munkatársa készségesen útba is igazította stábunkat.
Aranygyapjas 99 év
Novák Katalin Fejér megyébe „kihelyezett Sándor-palotájának” a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély biztosított helyszínt.
A kastélyszállót üzemeltető vállalat részvényese a Károlyi grófi család leszármazottja, Károlyi György. A részvénytársaság kezeli a kastély „üzleti részét”, és 99 évre vagyonkezelési jogot szerzett, azzal a feltétellel, hogy a műemléket felújítják.
A fehérvárcsurgói Károlyi-kastély a Nemzeti Kastélyprogram keretében 2017-ben 1,5 milliárd forint EU-s és 365 millió forint hazai adófizetői forrásból (összesen 1,86 milliárd forintos támogatás) újult meg.
Károlyi György a harmadik és a negyedik Orbán-kormány alatt, 2015-től 2021-ig Magyarország párizsi nagykövete volt. Wikipédia-oldalán nem mulasztják el megemlíteni azt sem, hogy az Aranygyapjas Rend lovagja.

Keresőkutyák
Mivel Novák Katalin ekkor még nem érkezett meg a kastélyba, stábunk leült az előtérben. Nem sokkal később a biztonságiak közül egy férfi (sem a nevét, sem azt nem árulta el, hogy mely szervezethez tartozik) azt közölte munkatársainkkal, hogy a köztársasági elnökkel együtt utazó többi újságíróval együtt át kell majd esnünk egy keresőkutyás biztonsági átvizsgáláson.
Szerkesztőségünk tagjai jelezték, hogy ezt természetesen vállalják, állnak az átvizsgálás elébe. Ekkor még semmi jel nem utalt arra, hogy kollégáink nemkívánatosak volnának.
A hónaljunk alá nyúltak, de nem úgy
Ezt követően azonban felgyorsultak az események. Odalépett munkatársainkhoz a Köztársasági Elnöki Hivatal protokoll-igazgatója, Manno István, aki az iránt érdeklődött, hogy mely sajtóterméktől érkeztünk.
Pár perccel Manno István érdeklődése után odaküldték stábunkhoz a kastély igazgatóját, aki azt közölte velünk, hogy valaki a helyszínről (nem volt hajlandó elárulni, hogy ki) felhívta a Novák Katalinnal együtt éppen a kastélyba tartó sajtófőnökét, aki arra utasította a kastély igazgatóját, hogy távolíttassa el újságíró kollégáinkat a helyszínről.
A kastélyszálló menedzsere ennek sem az okát, sem azt nem volt hajlandó elárulni, hogy ki utasította őt erre a köztársasági elnök helyszínen tartózkodó munkatársai közül. Amikor ezekre a kérdésekre választ kértünk, a biztonságiak közül kivált egy férfi, és szerkesztő kollégánk hóna alá nyúlva, a karját megfogva kivezette őt a kastélyból.
Ezt követően a kastély igazgatója az autónkig kísért, arra kérve forgatócsoportunkat, hogy a kastély kertjét is hagyjuk el. Az esetről készült felvételünkön jól látszik, hogy a kastélyszálló kertje még ekkor sem volt lezárva, ott sétálgató helyiek, kutyasétáltatók jártak-keltek háborítatlanul.
A rejtélyes kapcsolat
Közben lapunk munkatársai végig igyekeztek tőle megtudni, hogy Novák köztársasági elnök melyik munkatársa utasította őt arra, hogy újságírókkal szemben így járjon el, ám ő csak azt ismételgette, hogy a „kapcsolatukon keresztül” érkezett ez a kérés.
A kocsihoz érve derült ki, miért volt ilyen sürgős megszabadulni stábunktól, ekkor hajtott be ugyanis a kastélyhoz Novák Katalin gépkocsikonvoja.
Nem volt nem sajtónyilvános
A történetben lényeges elem, hogy a helyszínen ugyan nem közölték lapunk munkatársaival, hogy mi okból váltunk persona non grata-vá, ám vajon utólag hivatkozhat-e arra a Sándor-palota, hogy nem volt sajtónyilvános az esemény, és ezért vált szükségessé kidobni a Gulyáságyú Média újságíróit a Novák Katalin fórumának helyet biztosító kastélyszállóból.
Egyrészt amennyiben nem lett volna sajtónyilvános a fórum, akkor ezt nyilván már érkezésünkkor közölte volna velünk valamelyik illetékes. Ezzel ellenkezőleg megjelenésünkkor még azt is megtudtuk, hogy a többi sajtómunkással együtt fog majd a mi stábunk is átesni a biztonsági ellenőrzésen.
Ám nem csak ez a bizonyítéka annak, hogy Novák Katalin munkatársai sajtónyilvános eseményről távolítottak el független újságírókat, hanem az is, hogy az állami hírügynökség, az MTI igen részletes beszámolót, valamint fényképeket is közölt a fórumról, míg a fideszes médiaóriásba, a KESMÁ-ba tartozó megyei napilap, a Fejér Megyei Hírlap is megjelentett róla egy tudósítást.
Nők a diplomáciában diplomaták nélkül
Lapunk értesülése szerint egyébként a rendezvényt a „Nők a diplomáciában” címmel rendezték, azt a Magyar ENSZ Társaság elnöke, Bogyay Katalin moderálta, és részt vett rajta Miklósa Erika operaénekesnő is.
Az esemény címével szemben a hallgatóság nem diplomatákból, hanem leginkább Fejér (vár)megyei női polgármesterekből, intézményvezetőkből, politikusokból állt.

„Mi nem a konfliktust keressük”
Az MTI által az eset napján, október 12-én este közölt tudósítás szerint Novák Katalin úgy fogalmazott a Beszélgetések a Sándor-palotában (SP Talks) című, Fejér vármegyébe kihelyezett rendezvényen, hogy
„Mi nem a konfliktust keressük, hanem úgy vagyunk kódolva, hogy a konfliktusokat elsimítsuk, mint amit anyaként a családban is teszünk”.
Az MTI szerint a köztársasági elnök arról is beszélt, hogy kevés a női parlamenti képviselő, hangsúlyozta, hogy a közélet nem olyan vonzó a nőknek, mert sokszor tiszteletlenül szólnak egymáshoz a felek, nem tartják tiszteletben a magánéletet.
Nem ez az első eset, hogy Novák Katalin rendhagyóan kezeli a sajtót
Idén áprilisban a Köztársasági Elnöki Hivatal interjúlehetőséget kínált fel Novák Katalin köztársasági elnökkel a Válasz Online számára, ám arra szerették volna rávenni a lapot, hogy cseréljék le az egyik interjúkészítőt és helyette mást küldjenek.
A Válasz Online szerint Novák Katalin hivatala szereptévesztésbe került, a Media1 szakportál pedig úgy fogalmazott, hogy a Sándor-palota „a Válasz Online főszerkesztőjének képzelte magát”.
Később kiderült, hogy az államfő hivatalának Stumpf András újságíró személyével volt problémája.
Köszönjük a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ezen cikkünk elkészítésében nyújtott jogi segítségét.
Lapunkat a kormányinfókra sem engedik be. E témában készült cikkeinket itt találja: http://gulyasagyumedia.hu/tag/kormanyinfo
Támogatóink hozzájárulása nélkül ez a cikkünk sem készülhetett volna el. Ne csak olvassa, támogassa is lapunkat: kattintson ide, vagy erre a linkre.
Ehhez a cikkhez is hozzászólhat a Facebookon: