Negyvenkét különféle tanácsadót és főtanácsadót – köztük több ismert volt, vagy aktív politikust – foglalkoztat a Karácsony Gergely által vezetett főváros. A negyvenkettőből hárman a Fidesz-KDNP fővárosi képviselőcsoportjának munkáját segítik.
Van olyan főpolgármester-helyettes, aki egy fideszes miniszter kabinetjéből happolt el magának főtanácsadót.
Munkánk támogatása egyszeri összeggel:
Tartalom
Körmönfont válasz
Egyszerű újságírói kérdésnek indult, amikor lapunk aziránt érdeklődött a Főpolgármesteri Hivatalnál, hogy kiket és milyen összegért alkalmaznak tanácsadóként. A Városháza sajtókapcsolati csoportja kérdésünket közérdekű adatigénylésként értelmezte, ezért azt továbbította a főjegyző irodája számára. Így aztán végül ebben a formában, adatigénylésként jutottunk hozzá a negyvenkét nevet tartalmazó listához.
Mivel a közérdekű adatigénylés útján megkapott információkra szigorúbb szabályok vonatkoznak, ezért cikkünkben csak a fővárosi tanácsadói pozíciójukon túl is közszereplőnek tekinthető személyeket nevezzük meg, és konkrét névhez nem köthetünk konkrét illetményt.
Legyen ön is fővárosi tanácsadó, ennyit kereshet
A tanácsadói-főtanácsadói fizetések nagy szórást mutatnak, az átlag havi bruttó 800 ezer forint körül van.
A legtöbbet, havi 1,3 millió forintot négyen keresnek, mindannyian Karácsony Gergely főpolgármesternek adnak tanácsot, és mind a négyen ismert emberek.
A következő, 900 ezer – 1 milliós fizetési sávban találjuk a három, Fidesz-KDNP-nek dolgozó tanácsadóból kettőt, így elmondhatjuk, hogy a kormánypártok nem garasoskodnak a konzulenseikkel.
Karácsony éceszgéberei
A teljes tanácsadói kör több mint egyharmada, tizenöt személy a főpolgármester tevékenységét segíti.
Köztük van Gál J. Zoltán, aki a főpolgármester stratégiai és önkormányzati főtanácsadója, aki a kétezres évek mindkét Gyurcsány-kormányában államtitkárként dolgozott. Két éve ugyan arról szóltak a hírek, hogy a Karácsony Gergely kampányfőnökeként is tevékenykedő Gál J. lemondott e tisztségéről, ám ezek szerint ez nem érintette a Főpolgármesteri Hivatalban végzett munkáját.
Karácsony Gergely kommunikációs vezetője és Gál J. Zoltánnal megegyezően önkormányzati főtanácsadója Simon András, az ATV korábbi műsorvezetője, aki a tavalyi kampányban még az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter munkáját támogatta kommunikációs vezetőként.
A Párbeszéd politikusa és jövő évi EP-listavezetője, Jávor Benedek a főváros brüsszeli képviseletét is vezeti és emellett a főpolgármester európai uniós ügyekért felelős főtanácsadója, önkormányzati főtanácsadó is. Ugyancsak politizál Kendernay János, az LMP korábbi társelnöke. Ő a főpolgármester városdiplomáciai főtanácsadója.
Több sikerkötet szerzője, valamint a 21. Század Kiadó társtulajdonosa Rényi Ádám médiaszakember, aki Simon Andráshoz hasonlóan kommunikációs témában ad tanácsokat Karácsony Gergelynek.
Gyakran nyilatkozik a sajtóban Misetics Bálint szociálpolitikus, aki szintén szerepel a tanácsadók listáján, mégpedig a főpolgármester lakás- és szociálpolitikai főtanácsadójaként.
Pártfrakciók
A pártok fővárosi képviselőcsoportjai közül a legtöbb tanácsadót – hármat – a Fidesz-KDNP alkalmazza. Rajtuk kívül az MSZP és DK egy-egy tanácsadó munkáját veszi igénye, a többi frakció nem is alkalmaz ilyen szakembert.
A pártfrakciók jellemezően harmad-negyedvonalbeli funkcionáriusaikat delegálják ezen pozíciókra.
A fideszes tanácsadók mindenhez is értenek
A Fidesz egyik tanácsadója például Sánta Zsófia, aki a 2019-es önkormányzati választásokon a 18. (nem tévedés: a tizennyolcadik) helyet kapta a narancslogósok II. kerületi pártlistáján, nem is nyert mandátumot. Most a fővárosi önkormányzati tanácsadói pozíciójával és a Fidesz delegáltjaként a Fővárosi Csatornázási Művek felügyelő-bizottsági (FB) tagsággal vigasztalódhat.
Hasonlóan „járt” a másik fideszes tanácsadó, aki szerkesztőségünk megítélésük szerint nem közszereplő, így nevét nem közöljük. A nő a tanácsadói megbízása mellett felügyelő-bizottsági tagja Zöld Budapest Alapítványnak, de ért a színházakhoz is, így Fidesz-delegáltja a fővárosi Madách Színháznak FB-jének is.
A Fidesz-KDNP harmadik tanácsadója ellenben közszereplő. Bősze Bernadett korábban a kormánypárti ECHO Tv híradósa és a közmédia riportere volt, a tanácsadóskodás mellett ő is érdeklődik a színházművészet iránt: a Margitszigeti Színház felügyelőbizottságába delegált a kultúráért felelős miniszter.
Demokratikus Koalíció
A DK frakció-tanácsadója Fekete Katalin, a Gyurcsány-párt pesterzsébeti önkormányzati képviselője. Képviselőként közzétette a vagyonnyilatkozatát, így nyilvános a frakciótanácsadói jövedelem is: bruttó 700 ezer forintot kap havonta. Az MSZP képviselőcsoportja munkáját segítő önkormányzati tanácsadó vonatkozásában nem találtuk annak nyomát, hogy más politikai pozíciót is betöltene.
Független elemző vagy DK-s főtanácsadó?
A második legtöbb szakértője – szám szerint öt – Bősz Anett DK-s, humán területekért felelős főpolgármester-helyettesnek van.
Köztük van Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet kutatási igazgatója, és az IDEA Intézet mögött álló vállalkozás, a Respublica Kft. egyszemélyi tulajdonosa, aki a DK-s főpolgármester-helyettes társadalmi kapcsolatokért felelős önkormányzati főtanácsadója. Böcskei a fővárosi megbízása ellenére továbbra is szerepel független szakértőként a különböző tévés aktuálpolitikai vitaműsorokban. A tanácsadó cége, a Respublica Kft. egyébként mind a négy DK-s európai parlamenti képviselőnek – Ara-Kovács Attila, Dobrev Klára, Molnár Csaba és Rónai Sándor – nyújt szolgáltatásokat.
Az IDEA Intézet pártpreferencia-mérési módszereit idén februárban finoman bírálta a Vox Populi választási kalauz nevű kövélemény-kutatási szakblog, amikor azt írták,
„Tehát ha pl. a DK egyes törzsszavazóit valamiért jobban vonzza az IDEA Intézet logója, mint más ellenzéki pártok támogatóit, akkor előfordulhat, hogy azért talál az IDEA mindig sokkal több DK támogatót az ellenzéken belül, mint a véletlenül generált telefonszámokat megcsörgető Medián kutatásai, mert az IDEA mintájában önszelekciós okokból felülreprezentáltak a DK támogatói”.
Bősz Anett tanácsadói között találjuk Boruzs Andrást, a Magyar Liberális Párt pártigazgatóját is, akinek Fodor Gábor volt SZDSZ-elnökkel van közös vállalkozása. A férfi bekerült a Fővárosi Vízművek igazgatóságába is.
Fideszes minisztertől igazolt főtanácsadót a momentumos Kerpel-Fronius Gábor
Kerpel-Fronius Gábor okosvárosért és részvételiségért felelős momentumos főpolgármester-helyettes négy tanácsadónak ad munkát. Nála tevékenykedik Kovácsi Sára Ráhel, aki 2018-ig az Igazságügyi Minisztérium versenyjogi, szellemi tulajdonjogi és fogyasztóvédelmi főosztályát vezette, a legnagyobb üzleti közösségi hálón, a LinkedIn felületén pedig azt tünteti fel magáról, hogy ezt követően az Igazságügyi Minisztérium (IM) miniszteri kabinetének tagjaként tevékenykedett.
Kérdésünkre a Momentum Mozgalom kommunikációs osztálya úgy reagált, Kovács Sára Ráhel, aki Kerpel-Fronius főpolgármester-helyettes jogi önkormányzati főtanácsadója és irodavezetője szakmai hozzáértése, elkötelezettsége és lojalitása szerintük megkérdőjelezhetetlen.
A lila logós párt azt is elárulta lapunknak, hogy a nő 2018-tól 2019-ig dolgozott Trócsányi László igazságügyi miniszter miniszteri kabinetének szakértőjeként, ahol európai uniós, szellemi tulajdonjogi és versenyjogi kérdésekkel foglalkozott. 2019 nyarán az Igazságügyi Minisztériumban befejezte a munkát, ezt követően 2020 februárjáig egy ügyvédi iroda alkalmazásában állt, mielőtt csatlakozott a főpolgármester-helyettes kabinetéhez.
A Momentum azt is fontosnak tartotta leszögezni, hogy Kovácsi soha nem dolgozott Varga Judit igazságügyi miniszter mellett, nem ismeri sem Völner Pált, sem Schadl Györgyöt. A LinkedIn felületen közzétett szakmai profilját egy ideje nem frissítette, az ott szereplő információk egy része elavult. (A legnagyobb üzleti közösségi hálón még cikkünk megjelenésekor is azt tüntette fel magáról Kovácsi Sára Ráhel, hogy 2018-tól folyamatosan, Trócsányi és Varga minisztersége idején, sőt, még most is az IM miniszteri kabinetében dolgozik.)

Kovácsin kívül a többi tanácsadói posztot három volt momentumos képviselőjelöltet, Szaló Pétert, Naszádos Zsófiát és Wéber Viktort foglalkoztatja a Momentum főpolgármester-helyettese.
Tüttő Kata tanácstalan maradt
A legnagyobb portfolióval rendelkező, MSZP-s főpolgármester-helyettes, a város-üzemeltetésért felelős Tüttő Kata koalíciós társaival ellentétben egyetlen tanácsadót sem alkalmaz.